Max Factor
Max Factor czyli Maksymilian Faktorowicz
Mimo że urodził się z dala od Ameryki, a za ocean trafił dopiero w wieku 32 lat, bez wątpienia uosabia amerykański mit od pucybuta do milionera. To właśnie w USA Maksymilian Faktorowicz, już jako Max Factor, stał się naprawdę wielki, bogaty i sławny. Jego droga do sławy wiodła ze Zduńskiej Woli, gdzie się urodził, i Łodzi, w której dorastał, przez Moskwę, gdzie zyskał uznanie samego cara, aż do Saint Louis i Los Angeles, w którym założył swoje imperium.
Początki nie są łatwe. Odnosi wraz ze swoimi kosmetykami sukces na Targach Światowych w Saint Louis, ale zaraz potem zostaje okradziony przez wspólnika. Potem spotyka go prawdziwy tragedia, umiera na wylew jego ukochana żona. Zostaje z czwórką małych dzieci. Chcąc zapewnić im opiekę, żeni się z Heleną amerykańską Żydówką, z którą ma kolejne dziecko. Małżeństwo jednak szybko się rozpada. Max znowu zostaje sam tym razem z piątką dzieci. Po jakimś czasie na ich matkę wybiera swoją sąsiadkę, Jennie Cook z którą ma syna.
W 1908 roku Maksymilian Faktorowicz decyduje się na wyjazd do Kalifornii. To tu w Los Angeles rodzi się właśnie przemysł filmowy. Polski emigrant dostrzega w nim szansę dla siebie. Na początek otwiera mały sklep z perukami, oferuje też usługi fryzjerskie, a wkrótce kosmetyki do makijażu scenicznego pod marką Max Factor. Przełomem okazuje się podkład w kremie, którego formułę wymyślił w 1914 roku. Po raz pierwszy aktorzy mają do czynienia z podkładem, który nawet po dłuższym czasie wygląda naturalnie i nie tworzy efektu maski, dzięki czemu ich mimika może być wciąż żywa. Nic dziwnego, że są zachwyceni. Max nie spoczywa na laurach i wprowadza kolejne innowacje. Jako pierwszy wpada na to, by wykorzystywać w perukach prawdziwe włosy, kosmetyki pakować w wygodne tubki, szminkę „zamknąć” w sztyfcie, a podkład – w sprasowanym pudrze.
Specjalnie dla Phyllis Haver wymyśla sztuczne rzęsy. Clara Bow zawdzięcza mu usta w kształcie serca, Jean Harlow platynowe włosy, a Rudolf Valentino specjalny podkład, który rozjaśnia jego ciemną karnację i umożliwia granie ról wielkich amantów. To on również tworzy teorię Color Harmony mówiącą, że określoną naturalną karnację, kolor włosów i oczu należy podkreślać odpowiednim czyli w zharmonizowanych odcieniach, makijażem. Jako pierwszy razem z George’em Westmorem, otwiera profesjonalny gabinet charakteryzacji filmowej. Za jego największe osiągnięcie w tej dziedzinie uważa się charakteryzację Borisa Karloffa, grającego rolę Frankensteina w filmie Jamesa Whale’a. Max Factor otrzymał w 1929 roku za swoje osiągnięcia charakteryzatorskie nagrodę specjalną.
W 1928 roku kupuje trzypiętrowy budynek przy Hollywood Boulevard, gdzie powstaje fabryka produkująca kosmetyki. Dwa lata później są one eksportowane do 80 krajów świata. Już wtedy firmę prowadzą z nim jego dwaj synowie: David i Francis. Po tragicznej śmierci Maksa, który ginie w wypadku samochodowym w sierpniu 1938 roku, to właśnie ten ostatni, chemik z wykształcenia, przejmuje firmę i − z powodów marketingowych − imię ojca.
Firma pozostaje w rękach rodziny aż do 1986 roku, kiedy to trzecie pokolenie Factorów sprzedaje ją spółce Revlon. W 1991 roku przedsiębiorstwo kupuje Procter&Gamble. W 2016 roku markę kupuje amerykański koncern COTY INC
Podobne posty
Nothing
Notching? Pomyśleliście kiedyś: „Mam wszystko” . „Niczego więcej nie potrzebuję” , „N
Toskania i magiczne miasta
Wyciszona i zatłoczona, mityczna i bajecznie piękna… Wenecja nad ranem 🙂Toskania za dniai Ost
Zielony balonik
ak powstał Zielony Balonik Cukiernia Lwowska Jana Michalika, mieściła się tuż za Bramą Floria