Projektanci Enaj nie ograniczają się do kreślenia linii, tworzenia kształtów i modelowania projektów.

Jesteśmy proekologiczni
Działalność charytatywna
Inicjatywy
Najnowsze artykuły
Zobacz więcej
Search
TOP
NAJISTOTNIEJSZE INFORMACJE O KAŻDEJ Z METOD
Znakowanie

Sitodruk najstarsza metoda nadruku wywodząca się z malowania szablonowego, umożliwiającego wykonanie nadruków wielokolorowych. Polega na przenoszeniu wzorów za pomocą szablonu – matrycy, przypominającej siatkę, którą trzeba wcześniej przygotować. Farba przeciskana jest w miejscach prześwitów, a następnie przenoszona na materiał. Technika sitodruku wyróżnia się wysoką rozdzielczością, pełnym kryciem koloru, odwzorowywaniem skomplikowanych wzorów, dużą szybkością druku oraz bardzo wyrazistymi i nasyconymi kolorami. Opłacalna przy dużych nakładach.

Termotransfer  inaczej termonadruk to metoda wykonywania nadruku, polegająca na termicznym w grzaniu w materiał przygotowanej wcześniej grafiki pokrytej klejem. Umożliwia wykonanie niewielkiej ilości kopii oraz pełne pokrycie kolorem. Nadruki wykonywane metodą termotransferu charakteryzują się wysoką jakością fotograficzną i dużą wytrzymałością. Technikę tę stosuje się, gdy niemożliwy jest sitodruk ze względu na kształt przedmiotu, (czapka) lub kiedy materiał ma grubą strukturę.

Flex to najtrudniejsza obok haftu technika tworzenia nadruków, która polega na ploterowym lub laserowym wycięciu wzoru z pokrytej klejem folii, a następnie w grzaniu jej w materiał za pomocą termoprasy. Metoda ta umożliwia wykonanie nadruków odblaskowych, metalicznych oraz bardzo gładkich, a także pozwala na uzyskanie efektu sztywności. Flex nie wymaga przygotowania matryc dlatego można ją stosować nawet przy niskich nakładach.

Flock oznacza nadruk efekcie zamszu, który uzyskujemy poprzez nanoszenie strzyży tekstylnej – wiskozy- o różnej długości włosa. Wycięty wzór w grzewa się w materiał przy wysokiej temperaturze oraz pod ciśnieniem. Umożliwia ona wykonanie wypukłego nadruku o charakterystycznym meszku i aksamitnej fakturze oraz strukturze weluru, którego jakość oraz estetyka są bezkonkurencyjne w porównaniu z innymi rodzajami metod znakowania.

Nadruk cyfrowy jest techniką bezpośredniego naniesienia wzoru w postaci grafiki rastrowej ( bmp, jpg) na materiał (głównie bawełnę) przy pomocy drukarki cyfrowej. Pomimo dość wysokiego kosztu nakładu dzięki tej metodzie możliwe jest uzyskanie ” oddychającego nadruku” full kolor z przejściami tonalnymi, który cechuje się wysoką trwałością.

Haft komputerowy to metoda zdobienia tkanin za pomocą ściegów wykonanych maszynowo igłą i nitką. Stanowi doskonały sposób na trwałe znakowanie, nadaje wyrobom włókienniczym elegancki wygląd, a ze względu na duże możliwości techniczne i szeroki wybór kolorów (max 16) pozwala stworzyć dowolne wzory. Ponadto charakteryzuje się bardzo wysoką odpornością na spieranie. Naszywkami haftowana metoda pozwalająca na personalizację lub dyskretne podkreślenie firmowego logo. Na kawałku materiału (podkładzie)- głównie poliester- wykonujemy haft lub nadruk cyfrowy, a następnie obszywamy go po krawędzi i doszywamy do produktu na płasko lub w postaci metki.

Elastomery odwzorowanie grafiki w postaci gumowej formy utwardzonej termicznie. Każdy kolor wlewany jest do formy osobno i utwardzony, co pozwala na wykonanie dowolnej grafiki, jednak bez przejść tonalnych. Elastomery stosujemy jako gumowe naszywki na odzież lub asortyment bagażowy, a także jako przedłużenie uchwytów do zamków błyskawicznych, który dodatków poprawia ergonomię użytkowania.

Specjalne: 3D – nadruk trójwymiarowy, wypukły o wysokości około 1mm. Uzyskuje się go nakładając wiele warstw tej samej farby metodą sitodruku.  Puff – nadruk trójwymiarowy, wypukły uzyskany przez dodanie do farby środka chemicznego, który podczas utrwalania w suszarni tunelowej w temp. 140-160C silnie gazuje. Farba puchnie i tworzy efekt wypukłości nadruku.  Żel – Nadruk wypukły zazwyczaj bezbarwny znakomicie imitujący efekt rosy, kropli wody. Stosowany do uszlachetniania nadruków.