Projektanci Enaj nie ograniczają się do kreślenia linii, tworzenia kształtów i modelowania projektów.

Jesteśmy proekologiczni
Działalność charytatywna
Inicjatywy
Najnowsze artykuły
Zobacz więcej
Search
TOP
Dlaczego warto pisać piórem?

Zanim pojawiły się długopisy, pióra wieczne były najczęściej używanym artykułem piśmienniczym. Dzisiaj to już przeszłość, a pióro wieczne stało się ostatnio towarem „modnym” i pożądanym, ale ze względu na cenę nie dla wszystkich dostępnym.

Jak wybierać pióro? Przede wszystkim marka… Kupując pióro znanej marki, można mieć pewność, że materiały użyte do produkcji pióra są najwyższej jakości, poprzez użycie najlepszych materiałów producent zapewnia najwyższą jakość podczas pisania, produkt objęty jest gwarancją producenta. Rozmiar i waga; Wybierając pióro pod względem wagi i gabarytów, musimy odpowiedzieć sobie na pytanie do czego będę używał/a pióra. Jeśli pióro ma służyć tylko do składania podpisu można wybrać pióro cięższe, jeśli piszemy piórem bardzo dużo, warto wybrać pióro lżejsze, aby podczas długiego pisania ręka nie była obciążona. Grubość stalówki ; Każdy producent posiada inną ofertę stalówek. Nie można także porównywać stalówek o tej samej grubości różnych producentów, ponieważ każdy producent inaczej produkuje daną grubość i tak na przykład stalówka o grubości „M” z firmy Waterman będzie pisała trochę cieniej niż stalówka Parkera. Ważnym elementem jest także materiał z którego została wykonana stalówka. Sposób napełniania atramentu; Pióro możemy napełniać na dwa sposoby: poprzez tłoczek lub naboje. Używanie naboi jest bardziej wygodne i szybkie, zawsze można mieć przy sobie zapasowy nabój, który zmieści się wszędzie i gdy nagle skończy nam się poprzedni nabój, szybko będziemy mogli założyć nowy nabój i kontynuować pisanie. Używanie tłoczka wymaga stałej kontroli poziomu atramentu, aby podczas pisania w miejscu gdzie nie mamy dostępu do butelki z atramentem, nie zostać zaskoczonym, że nasze pióro właśnie przestało pisać. Jeśli chcemy korzystać z tłoczka to trzeba zawsze pamiętać, aby mieć butelkę z atramentem „pod ręką”, aczkolwiek używanie tłoczka bardziej wiąże się z tradycją i całym rytuałem napełniania tłoczka.

Jak dbać o pióro ? Używając pióra wiecznego musimy pamiętać o regularnym czyszczeniu. Prosty i szybki zabieg pozwoli nam na pełne zadowolenie z naszego pióra. Jak czyścić pióro? Po skończonym naboju lub atramentu w tłoczku należy rozkręcić pióro, tak jak byśmy chcieli zmienić nabój. W miejsce gdzie wkładamy nabój puszczamy delikatny strumień bieżącej wody, płuczemy tak długo, aż woda wypływająca będzie czysta. Następnie płuczemy stalówkę z obu stron, także do momentu aż wypływająca woda będzie czysta. Dodatkowo zaleca się wypłukać tłoczek, należy napełnić go kilka razy wodą tak jak atramentem. Po takim zabiegu pozostawmy nasze pióro rozkręcone, na ręczniku papierowym, aby wyschło, zaleca się cały dzień lub noc. Jak często czyścić pióro? Jeśli pióro jest używane codziennie, to zabieg czyszczenia powinno się wykonywać raz na dwa miesiące, jeżeli pióro używane jest okazjonalnie, zabieg czyszczenia powinno się przeprowadzać raz na pół roku. Ważną rzeczą o której należy pamiętać jest wyczyszczenie pióra i pozostawienie go bez naboju jeśli wiemy, że pióro będzie nieużywane przez dłuższy czas.

Jaki atrament wybrać ? Niezbędną rzeczą przy używaniu pióra wiecznego jest atrament lub nabój. Jaki atrament wybrać? Najlepiej jest wybrać atrament tej samej marki, której jest pióro, którego używamy. Dlaczego ? Każdy producent produkuje atrament o innej gęstości, która jest dopasowana to konstrukcji jego stalówek, spływaków. Jeżeli będziemy używali atramentu nieodpowiedniej gęstości pojawią się problemy z naszym piórem. Jeżeli wybierzemy atrament zbyt gęsty będziemy mieli problemy z pisaniem, pióro może zasychać, będzie trudno je rozpisać, linia pisma będzie przerywana. Jeżeli wybierzemy zbyt rzadki atrament, nasze pióro będzie zalewało, powodując kleksy, linia pisma będzie nienaturalnie szeroka – nieadekwatna do grubości stalówki. Zatem aby uniknąć problemów należy wybierać atrament tej samej marki co pióro, którego używamy. Tak samo sytuacja wygląda jeśli chodzi o naboje. Przy nabojach jest jeszcze dodatkowe „utrudnienie” ze stosowaniem zamienników, mianowicie, każdy producent produkuje naboje z innym zakończeniem (szerokością szyjki).